1 İNCİ DERECENİN 4 ÜNCÜ KADEMESİNE BİR KATKI DA BİZDEN

Ara 28, 2019 İdare Hukuku

1 İNCİ DERECENİN 4 ÜNCÜ KADEMESİNE BİR KATKI DA BİZDEN

Malumlarınız üzere, 6318 sayılı Askerlik Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 57. maddesi ile 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Kanunu’na ekli EK-VI, EK-VII, EK-VIII, EK-VIII/A, EK-VIII/B ve EK-VIII/C sayılı Cetvellerin 1 inci derece satırları değiştirilmiş ve daha önce söz konusu gösterge tablolarında 1 inci derecenin 4 üncü kademesinin gösterge rakamı olmayanların, gösterge rakamlarının 1. derecenin 4. kademesi olarak belirlenmek suretiyle yeniden düzenlenmiştir.

Konu düzenlemeyle astsubayların 1inci derecenin dördüncü kademesine ilermesi imkanı sağlanmıştır.

Bununla birlikte, yasanın çıkmasından önceki tarihlerde, 1 inci derecenin dördüncü kademesine ilerlemeleri gerekirken yasal imkansızlık nedeniyle, bu ilerlemelerei yapılmayarak, emekli olan personelin konu yasadan yararlandırılmaması üzerine açmış olduğumuz davalarda Ankara 12 nci ve 7 NCİ iDARE MAHKEMELERİNCE, KONU PERSONELİN DE 1 İNCİ DERECENİN DÖRDÜNCÜ KADEMESİNE İLERLEMELERİ İMKANI SAĞLANMIŞTIR.

BU NEDENLE, 6318 SAYILI YASA ÖNCESİ, YÜKSEKOKUL BİTİREREK, 1 İNCİ DERECENİN DÖRDÜNCÜ KADEMESİNE İLERLEMELERİ GEREKİRKEN, YASAL İMKANSIZLIK NEDENİYLE 1 İNCİ DERECENİN 3 ÜNCÜ KADEMESİNE YÜKSELTİLEBİLEN VE BU DERECE KADEME ÜZERİNDEN EMEKLİ OLAN PERSONELE DE 1 İNCİ DERECENİN 4 ÜNCÜ KADEMESİNE İLERLEMELERİNİN SAĞLANABİLMELERİ İÇİN ÖNCELİKLE SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNA MÜRACAATTA BULUNUP, ARDINDAN DA İDARİ MAHKEMEDE DAVA AÇMALARI GEREKMEKTEDİR.

Av. Adem Demir

ileAv. Adem Demir

1967 Gaziantep/Islahiye doğumlu olup, 2006 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. Emekli Jandarma Levazım Astsubayı olup özellikle Askeri Ceza Hukuku, Ceza Hukuku, Gayrimenkul Hukuku, İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku, Askeri idare ve idari yargı alanlarında faaliyet göstermektedir .

YORUMLAR

Please Login to comment
  Subscribe  
Bildir